Dokonalý relax

Turecko:
Exotický ráj

Historie Turecka

Turecko obklopuje bezesporu zajímavá historie a byla by škoda si ji alespoň částečně nepřiblížit.

Modrá mešita

Ať už se podíváme z historického hlediska na jakoukoliv zemi, tak zjistíme, že snad každý stát si prožil krásná ale i bolestná období. Snad u všech zemí se střídají období, kdy země slavila úspěch a kdy naopak byla pod útlakem cizích vojsk. Nejinak tomu je i u Turecka, které hrálo v historii Evropy i Asie významnou roli a byla by škoda si nepovědět něco více o tom, jak to celé vlastně probíhalo. Už ve starověku se na území dnešního Turecka objevovaly kmeny, po nichž zde zůstala známá chetitská říše. Chetité zabrali většinu území dnešního Turecka, avšak později část země obsadili také Řekové, se kterými Turecko i nyní vede velkou rivalitu, stejně jako ke každé okolní zemi. Část země byla v několika následujících letech součástí jak římské říše, tak i říše byzantské.

Muslimský stát

Největší zlom a nejdelší éra Turků začala roku 1299, kdy vznikl muslimský stát, v jehož čele stál sultán. Prvním sultánem osmanské říše byl Osman I., který chtěl ovládat stále větší území. Osmanská říše proto pořádala válečné cesty jak do Evropy, tak do Afriky a Asie. Prakticky na všechny strany se sultáni snažili rozšířit svou moc a ovládat tak stále větší území. Sultán byl neomezeným panovníkem po velice dlouhou dobu, až do roku 1923, kdy osmanská říše zanikla.

Roku 1923 se známý vojevůdce Kemal Ataturk zasloužil o vznik republiky a to za pomocí mnoha reforem a celkové změny systému, na který bylo Turecko dlouho vázané. Stal se tak prvním prezidentem Turecké republiky. Od té doby se Turecko jako stát aktivně snažilo o průnik do Evropy a chtělo se stát součástí evropských společenství, později také dnešní Evropské unie. Avšak kvůli dřívějším finančním problémům a problémům například s Kurdy se tomu tak bohužel dodnes nestalo a Turecko stále čeká, zda jej Evropská unie vezme pod svá křídla. Země tak i nadále podniká nezbytné kroky k úspěšnému vstupu do EU.

- Vybrat zájezd do Turecka -

Užitečné údaje:

Turecko leží v Malé Asii a z menší části také v Evropě. Pobřeží země omývají Středozemní, Egejské a Černé moře. Na celkové rozloze 780 580 km² žije více než 68,1 milionu obyvatel a převládají sunnitští muslimové. Hlavním městem je Ankara. Země není členem Evropské unie. Tureckou měnou je lira (TRY). Úředním jazykem je turečtina.

Dále doporučujeme:

Vyberte si z široké nabídky zájezdů k moři. Mezi nejoblíbenější patří také zájezd do Itálie, která zaujme bohatou kulturou a písčitými plážemi, zájezd do Chorvatska, které se chlubí průzračným mořem a krásnou přírodou nebo třeba zájezd do Bulharska, kam k Černému moři každoročně přijíždí nespočet turistů z různých koutů světa.